za živali

| More
Priprava čokoladne kreme (Veganski delavnici na Gimnaziji Ptuj)

Veganski delavnici na Gimnaziji Ptuj

Delavnice o pravicah živali | 17.12.2012. 19:28

Za živali! smo v sredo, 19. 12. 2012, izvedli dve 4-urni veganski delavnici z dvema skupinama dijakinj in dijakov Gimnazije Ptuj.

Delavnici sta bili razdeljeni v dva dela. V prvem delu smo si ogledali film "Making the Connection" Vegan society in se v diskusiji, ki je sledila, podrobneje posvetili različnim razlogom za veganstvo, ki so jih izpostavili posamezniki in posameznice v dokumentarcu. Dijaki in dijakinje so se večinoma strinjale, da so etični razlogi najbolj relevantni. Nadalje smo preizprašali človekov odnos do živali in obstoječe vzorce moralnega mišljenja. Razložili smo koncepte, kot so pravice živali, speciesizem, in antropocentrizem, ter izpostavili veganstvo kot politično gibanje, ki zahteva, da ljudje prepoznamo temeljne dolžnosti pravičnosti do živali.

Drugi del obeh delavnic je bil namenjen pripravi prazničnih veganskih jedi, mladi pa so dobili recepte za pripravo nekaj veganskih obrokov, pojasnili pa smo jim tudi nutricionistične vrednosti posameznih hranil.

več

Pita z nadevom iz rdečega zelja in sojino ricotto (35. Veganska večerjica)

35. Veganska večerjica

Veganske večerj(ic)e | 20.11.2012. 20:30

Za živali! vas v sodelovanju s Pekarno Magdalenske mreže v četrtek, 22. 11. 2012, ob 19.30 vabi na Vegansko večerjico v dvorano Gustaf (Kulturni center Pekarna, Ob železnici 8, Maribor). Tokrat si bomo ogledali posnetek debate med abolicionističnim filozofom Garyjem Francionom in libertarijancem Tiborjem Machanom kot nasprotnikom koncepta pravic živali. Debata ima naslov Ali imajo živali pravice? Debata je v angleškem jeziku in si jo lahko ogledate tukaj.

Z Veganskimi večerjicami promoviramo veganstvo kot politično gibanje, ki zahteva, da ljudje prepoznamo temeljne dolžnosti pravičnosti do živali.

več

Poskušanje jedi z bučami (34. Veganska večerjica)

34. Veganska večerjica

Veganske večerj(ic)e | 23.10.2012. 08:54

Za živali! vas v sodelovanju s Pekarno-magdalenske mreže v četrtek25.10. 2012, ob 19.30 vabi na Vegansko večerjico v dvoranu Gustaf (Kulturni center Pekarna, Ob železnici 8, Maribor). Tokrat boste lahko prisluhnili predavanju Moralni status živali v zahodni družbi Branislave Vičar in Urške Breznik. Z Veganskimi večerjicami promoviramo veganstvo kot politično gibanje, ki zahteva, da ljudje prepoznamo temeljne dolžnosti pravičnosti do živali.

več

Iz beležnice Jureta Detele (Društveni dnevi Za živali! 2012)

Društveni dnevi Za živali! 2012

Društveni dnevi | 17.06.2012. 20:00

Z Društvenimi dnevi promoviramo veganstvo kot politično gibanje, ki zahteva, da ljudje prepoznamo temeljne dolžnosti pravičnosti do živali. Zahtevamo enakovredno moralno obravnavo ljudi in živali ter vključitev živali v etično-politično sfero.

več

komandant stane krožnik paprika w (33. Veganska večerjica)

33. Veganska večerjica

Veganske večerj(ic)e | 11.05.2012. 22:55

Za živali! vas v sodelovanju s Pekarno Magdalenske mreže  v četrtek, 17. 5. 2012, ob 19.30 vabi v dvorano Gustaf (Kulturni center Pekarna, Ob železnici 8, Maribor) na Vegansko večerjico. Tokratna gostja, folkloristka, zoofolkloristka in ekokritičarka, dr. Marjetka Golež Kaučič bo nastopila s predavanjem Zoopoetika v svetovni in slovenski književnosti ali Kjer se vrste srečajo ...

Na podlagi znanstvenih konceptov ekokritike in kulturne (literarne) animalistike ter novejšega filozofskega diskurza  (od človeškega šovinizma, prek ljubezni do drugega ter celo do »Biti žival, zatorej sem« ali derridajevske provokacije in transformacije Descartesa: "Mislim, torej sem") bodo v predavanju obravnavani izbrani teksti avtorjev svetovne književnosti in slovenske poezije (Rainer Maria Rilke, John M. Coetzee, Robert Burns, Charles Baudelaire, Mark Twain, Virginia Woolf, Srečko Kosovel, Svetlana Makarovič, Gregor Strniša, Jure Detela) v luči odkrivanja zoopoetike. Ne več na motivno-tematski ravni, temveč z zooliterarnoteoretsko metodo, ki omogoča odkrivati zoopojave v literaturi  in presojati, ali je žival prikazana kot objekt, bitje, ne-človeška subjektiviteta ter ugotavljati različna razmerja človeka do živali. Prostori v literaturi, kjer se vrste srečajo, so lahko prikazani kot odsevi realnosti ali pa kot želja po preseganju le-te. Tako tuji kot slovenski ustvarjalci in ustvarjalke se v svojem odnosu do živali gibajo večinoma na tako imenovani empatični ali ekološko-etični osi in so vsi zelo kritični do antropocentrizma. S tem predavanjem želi avtorica opozoriti tudi na to, da potrebujemo nove teoretske temelje za raziskave animalnega in človeškega v literaturi (tudi v folklori in kulturi, družbi), nova etična in  ekološka vodila ob obravnavi razmerij med človeško in živalsko živaljo in o prostorih, ki jih oboji oblikujemo, pa jih prvi razdirajo, drugi pa se umikajo in izginevajo. Zato meni, da je treba uporabiti etični in ekološki diskurz glede t. i. »poetike vrst« in tudi s pomočjo pesnikov/pesnic in filozofov/filozofinj revidirati polaščevalski vidik človeka do vsega bivajočega.

več