za živali

| More
komandant stane krožnik paprika w (77. Veganska večerjica)

77. Veganska večerjica

Veganske večerj(ic)e | 19.04.2018. 18:13

ZaŽivali! vas v sodelovanju s Pekarno Magdalenske mreže vabi na Vegansko večerjico, ki bo v četrtek, 19. 4. 2018, ob 19.30 v prostorih INFOPEKE. Tokrat bomo prisluhnile predavanju komparativistke, ekokritičarke in pesnice Tanje Badalič z naslovom Primerjava reprezentacij smrti živali v delih Pes z Atlantide in Morje v času mrka Mateta Dolenca, Morje Bernharda Kellermanna ter Starec in morje Ernesta Hemingwaya.

Pisatelj Mate Dolenc (1945) v svojih delih Pes z Atlantide (1993) in Morje v času mrka (2000) postavlja v ospredje skromno in tradicionalno življenje prebivalk_cev majhnega otoka na Jadranu, ki so tesno povezani z naravnim sredozemskim okoljem, predvsem z morjem in življenjem v njem. Odnos med ljudmi in okoljem, v katerem igrajo nečloveške živali ključno vlogo, je predstavljen z različnih vidikov, saj mestoma prehaja od antropocentrizma k biocentrizmu. Dolenc je navdih za svoji deli našel v delih Morje(1910) Bernharda Kellermanna ter Starec in morje (1952) Ernesta Hemingwaya, v katerih je odnos ljudi do življenja v morju prikazan izrazito antropocentrično, saj jim morje predstavlja edini vir preživetja. Primerjava človeško-živalskih odnosov v vseh štirih delih kaže, da si ljudje prilaščajo življenja morskih živali za hrano ali zaslužek, večkrat tudi zgolj iz potrebe po dokazovanju lastnega ega in moči. Bralka_ec postane priča različnim reprezentacijam smrti živali, predvsem rib, ki reflektirajo hierarhičen odnos med človekom in živaljo, saj se slednjim izteče življenje na zelo (ne)human način. V romanih Pes z Atlantide in Morje so kot nasprotje podobam pobojev morskih živali, ki veljajo za nekaj samoumevnega ali celo nujnega, postavljene podobe uboja udomačenih živalih – psov, ki pa v bralki_cu sprožijo sočutje in ogorčenje. S primerjavo reprezentacij živalskih smrti v izbranih delih lahko ponovno premislimo človekov odnos do sobitij.

Predavateljica bo večer zaključila z interpretacijo izbora iz svoje ekokritične poezije.


več

komandant stane krožnik paprika w (76. Veganska večerjica)

76. Veganska večerjica

Veganske večerj(ic)e | 22.03.2018. 12:53

Za živali! vas v sodelovanju s Pekarno Magdalenske mreže vabimo na Vegansko večerjico, ki bo v četrtek, 22. 3. 2018, ob 19.30 v prostorih INFOPEKE (Kulturni center Pekarna, Ob železnici 16, Maribor).

Tokrat bomo prisluhnile_i predavanju Marka Žigarta z naslovom Gregerjevih ducat, v katerem bo predstavljeno delo zdravnika in profesionalnega nutricionista Michaela Gregerja Kako ne umreti (How not to die). Greger zagovarja uravnoteženo vegansko prehranjevanje z znanstveno preverljivimi in neodvisnimi kliničnimi raziskavami. Z vsebinami na neprofitni spletni strani NutritionFacts.org spodbuja k premiku od vzorcev tipičnega »zahodnega« načina prehranjevanja k polnovrednemu prehranjevanju na rastlinski osnovi. Trdi, da lahko s takšnim načinom prehranjevanja preprečimo mnogotere bolezni ali celo obrnemo njihov tok.

Osrednje jedi tokratne Večerjice bodo izbrane po priporočilih Michaela Gregerja.

več

komandant stane krožnik paprika w (74. Veganska večerjica)

74. Veganska večerjica

Veganske večerj(ic)e | 24.01.2018. 09:35

Za živali! vas v sodelovanju s Pekarno Magdalenske mreže vabimo na Vegansko večerjico, ki bo v četrtek, 25. 1. 2018, ob 19.30 v prostorih INFOPEKE (Kulturni center Pekarna, Ob železnici 16, Maribor).

Tokrat bomo prisluhnile_i predavanju Urške Breznik  z naslovom Čezvrstno prijateljstvo ulic, v katerem bo predavateljica spregovorila o odnosu med brezdomnimi ljudmi in njihovimi pasjimi spremljevalci. Brezdomstvo se povsod po svetu manifestira identično: nedoumljiva materialna in čustvena deprivacija, brezup, družbena nevidnost, popolna osamitev. V Riu de Janieru pa je opazen prav poseben vidik brezdomstva: življenje s psi, ki so bili brezdomni in na robu preživetja, v brezdomkah_cih pa so našli ljubeče človeške skrbnice_ke.  Ogledale_i si bomo tudi primer vzpostavljanja zavetišča za brezdomne in poškodovane živali (psi, mačke, koze, kače, opice ...) v Riu de Janeiru, ki ga vodijo brezdomke_ci.

Osrednji sestavini tokratnih jedi bosta kislo zelje in fižol.

več

komandant stane krožnik paprika w (73. Veganska večerjica)

73. Veganska večerjica

Veganske večerj(ic)e | 19.12.2017. 12:25

Za živali! vas v sodelovanju s Pekarno Magdalenske mreže vabimo na Vegansko večerjico, ki bo v četrtek21. 12. 2017ob 19.30 v prostorih INFOPEKE (Kulturni center Pekarna, Ob železnici 16, Maribor).

Tokrat si bomo ogledale_i dokumentarni film The Ghosts in Our Machine (2013), ki ga je posnela Liz Marshall, režiserka, ki se pri svojem ustvarjanju usmerja na vprašanja družbene in okoljske pravičnosti, kot so uporaba živali, gibanje za pravico do vode, delo v 'sweatshopih' itd. Dokumentarec pripoveduje zgodbe zlorabljenih živali skozi oči in fotografski objektiv fotografinje in aktivistke za pravice živali Jo-Anne McArthur. Vsaka fotografija je okno v globalno živalsko industrijo: prehransko, modno, zabavno, biomedicinsko. Film osvetljuje življenja posameznih živali, ki živijo v kapitalističnem stroju modernega sveta ali so rešene zlorabe. Vsaka posamezna žival je prikazana kot subjekt lastnega življenja, kot čuteče bitje, ki zasluži priznanje pravic in enakovredno moralno obravnavo.  Film bo predvajan v angleškem jeziku. 

Prav tako boste ponovno imele_i priložnost na prazničnem bazarju, ki bo pospremil Vegansko večerjico, izbrati koledarje, voščilnice, ilustracije in obeske, nastale na Domačiji Koki in donirana sredstva nameniti oskrbi več kot osemdesetim živalim, ki so tam našle svoj stalen, ljubeč dom.

Decembrska Veganska večerjica bo sestavljena iz prazničnih veganskih jedi. 

več

Delavnica o teoriji pravic živali, Gary Steiner (71. Veganska večerjica)

71. Veganska večerjica

Veganske večerj(ic)e | 15.10.2017. 13:01

Za živali vas v sodelovanju s Pekarno Magdalenske mreže vabimo na Vegansko večerjico, ki bo v četrtek, 19. 10. 2017, ob 19.30 v prostorih INFOPEKE (Kulturni center Pekarna, Ob železnici 16, Maribor).

Novo sezono Veganskih večerjic pričenjamo z branji teoretskih tekstov s področja animalistične etike. Prvo srečanje bo namenjeno branju iz dela Garyja Steinerja Animals and the Moral Community (2008). Steiner v tem delu preučuje filozofske premisleke o mentalnih življenjih živali in trdi, da zahodna filozofska tradicija ni nikoli ponudila prepričljivega argumenta za zagovor človeške moralne nadpostavljenosti. Steiner zavrne tradicionalno predpostavko, da je moralni status odvisen od kognitivnih kapacitet, in trdi, da je zavest – sposobnost izkusiti ugodje in bolečino – zadosten pogoj za enakovredno obravnavo v moralni skupnosti. Razvije koncepta kozmične pravičnosti in pravic živali ter ju utemelji kot osnovo za odpravo sistema izkoriščanja in podrejanja živali, ki že tisočletja ostaja neprevprašan. 

Gary Steiner je filozof, ki se raziskovalno ukvarja z zgodovino antične filozofije, zgodovino moderne filozofije ter moralno in politično filozofijo s posebno osredinjenostjo na moralni status živali. Na slednje področje se poleg navedene monografije umeščata še naslednji knjigi: Anthropocentrism and Its Discontents (2005) in Animals and the Limits of Postmodernism (2013).

več